Kathara Deftera – grecki symbol Wielkiego Postu

Obecnie w Polsce znajdujemy się w okresie Wielkiego Postu, charakterystycznego dla wiary Chrześcijańskiej. Jednak również i w Grecji Wielki Post jest bardzo ważnym momentem związanym z wyznaniem ortodoksyjnym, który jest główną odmianą chrześcijaństwa w Grecji. Momentem, w którym rozpoczyna się grecki wielki post, jest tak zwana Kathara Deftera (Καθαρά Δευτέρα), czyli Czysty Poniedziałek.

W tym dniu rozpoczyna się Sarakosti (Σαρακοστή), która oznacza czterdziestodniowy post jednocześnie symbolizująca koniec karnawału. Swoją nazwę, Kathara Deftera zawdzięcza temu iż tego dnia Chrześcijanie „oczyszczają” się duchowo i cieleśnie. Jest to dzień postu, ale i dzień wolny od pracy dla Chrześcijan. Post trwa 40 dni, podobnie jak 40 dni trwał post Chrystusa na pustyni. Kathara Deftera ma miejsce na 48 dni przed Świętem Wielkanocy.

Zwyczaje i tradycje w Grecji

Kathara Deftera jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu świętuje cała Grecja, a w zależności od regionu towrzyszą temu świętu różne zwyczaje. Bardzo popularne jest spędzanie tego dnia na łonie natury, z koszykiem pełnym wielkopostnych pyszności, do których w głównej mierze należą:
– chleb lagana
– taramas
chałwa
– różne owoce morza
– warzywa
– oliwki
– fasolada (zupa z fasoli) bez oliwy).

Spędzanie dnia Czystego Poniedziałku na łonie natury, określane jest mianem koulouma (κούλουμα). Dlatego też Grecy chcąc życzyć sobie wszystkiego dobrego w tym dniu bardzo często używają zwortu “Kala koulouma” czyli dobrych koulouma lub po prostu “Kali Sarakosti” czyli dobrego postu. Charakterystycznym i można powiedzieć, że głównym zwyczajem tego dnia jest puszczanie latawców ale także tak zwane gaitanaki – zwyczaj, który został wprowadzony do Grecji z Azji Mniejszej przez uchodźców.

W Mesta, Olimpie oraz Lithi na wyspie Chios, odnawiany jest Zwyczaj Aga, który ma swoje korzenie za czasów panowania Turków. Wtedy podczas teatralnego przedstawienia Agas, jako sędzia, sądzi i wydaje z humorem wyroki na widzów. Inny zwyczaj tego dnia, również o korzeniach tureckich, to przebranie się któregoś z mieszkańców Aleksandroupoli za Bei oraz jego przejście przez miasto wraz z rozsyłaniem życzeń.

Z kolei mieszkańcy wyspy Poros, czyszczą bardzo dokładnie ich naczynia oraz garnki z wszelkiego rodzaju tłuszczy pozostałych po mięsach spożytych w okresie karnawału w procesie zwyczaju, który nazywa się ξάρτυσμα.

W niektórych wioskach na wyspie Korfu, ma miejsce Choros ton Papadon (Χορός των Παπάδων) czyli taniec księży, gdzie księża zapoczątkowywują taniec, który później kontynuowany jest przez gerontes.

Na wyspie Karpathos z kolei, mieszkańcy, którzy w ciągu minionego roku wymienili się niewłaściwymi gestami są prowadzeni przed Ludowy Sąd Niemoralnych Czynów, aby sprawiedliwości stało się zadość przez szanownych danego miasta.

W Galaxidi ma miejsce tzw alevromoutzouroma, gdzie karnawałowcy obsmarowywują się mąką i tańczą w kole.

W Methonii w Mesinii ma miejsce przedstawienie teatralne pod tytułem Wesele Koutroulisa (Ο Γάμος του Κουτρούλη), które przedstawia zwyczaje weselne z 14 wieku. Z kolei w Nedoussa rolnicy przywołują dobrą passę w uprawach poprzez tak zwany rolniczy karnawał.

W miejscowości Vonitsa, przygotowuje się słomiwanego rybaka, którego przywiązuje się do osiołka aby następnie “przechadzał” się po wsi, po czym w ostateczności ląduje w palącej się łódce. Tym czasem w Thivie ma miejsce górskie wesele, gdzie pan młody goli się, aby poślubić mężczyznę z tej samej wioski przebranego za pannę młodą.

Co rejon to różne obyczaje i tradycje 🙂 Nie mniej jednak warto choć raz w życiu spędzić ten dzień właśnie w Grecji i zobaczyć na żywo tradycje tego dnia.

Kiedy wypada Kathara Deftera w następnych latach?

Zgodnie kalendarzem świąt Wielkanocnych na następne lata, Kathara Deftera będzie mieć miejsce:

Rok Kathara DefteraWielkanoc
202115 marca2 maja
20227 marca24 kwietnia
202327 lutego16 kwietnia
202418 marca5 maja
20253 marca20 kwietnia
202626 lutego12 kwietnia
202715 marca2 maja
202828 lutego16 kwietnia
202919 lutego8 kwietnia
203011 marca28 kwietnia

🧿

A więc w greckim stylu również życzę Wam wszystkim “Kali Sarakosti”! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *