Na jakiej oliwie smażyć?

O tym, że lepiej unikać smażenia potraw wie prawie każdy. Codziennie pojawia się mnóstwo informacji na temat szkodliwości smażenia. Prawda jest jednak taka, że niektóre potrawy, niektóre jedzenia nie są już takie same jeśli nie podda się ich temu procesowi. Smażenie mimo wszystko nie musi być wrogie dla naszego zdrowia a wystarczy wiedzieć na czym smażyć 🙂

Jeżeli nie urodziliście się i nie dorastaliście w Grecji, pewnie większość z Was zasmakowała po raz pierwszy oliwy z oliwek nie gdzie indziej jak w sałatce greckiej 😀 . Tak, tak. Ten widok żywych kolorów warzyw, oraz oliwa na serze feta posypanym oregano… Mniam! I bardzo dobrze! Świeża, surowa oliwa ma najbardziej wyrazisty aromat i smak! Jednak oliwa z oliwek używana jest w Grecji w każdej postaci. Surowa, do gotowania, do pieczenia i nawet do … smażenia!

Czy oliwa z oliwek nadaje się do smażenia?

Przez wiele lat utrzymywał się pogląd iż oliwy nasienne są najlepsze do smażenia ponieważ są lżejsze. Dzisiaj jednak naukowcy obalają ten pogląd. Twierdzą oni zgodnie iż najlepszą oliwą do smażenia jest najwyższej jakości oliwa z oliwek! Różne inne oliwy mają niekwestionowanie różne naturalne, chemiczne oraz odżywcze wartości. Ich jakość jednak może ulec pogorszeniu gdy poddawane są obróbce w wysokich temperaturach (jak ma to miejsce podczas smażenia) czy jeśli wykorzystawane są kilka razy. Może to powodować niekorzystne zmiany w strukturze chemicznej oliw, które z kolei prowadzą to tworzenia się toksycznych związków chemicznych.

Jak wykazują badania oliwa z oliwek najwyższej jakości bogata jest w jednonienasycone kwasy oraz witaminę E, które czynią ją niezwykle odporną na wysokie temperatury. Nawet do pięciu razy bardziej odporną od innych oliw nasiennych! Naturalne antyoksydanty wspomagają proces wchłaniania witamin, jednocześnie chroniąc organizm przed wolnymi rodnikami oraz cholesterolem. Im więcej wielonienasyconych tłuszczy zawiera olej, tym niższy jest poziom jego wrzenia tym samym jest bardziej niestabilny. W oliwe z oliwek przewagę stanowią jednonienasycone tłuszcze, w przeciwieństwie do innych oliw i olejów, gdzie przeważają wielonienasycone.

Wracając zatem do punktu wyjścia. Oczywistym jest, że wszelkie potrawy które nie są smażone (czyli gotowane, gotowane na parze, pieczone w piekarniku itp.) są z pewnością dużo zdrowsze od tych smażonych. Jednak jeśli już zamierzamy “zgrzeszyć” ( 😛 ) , lepiej zrobić to świadomie wybierając najmniej szkodliwy dla naszego organizmu sposób 🙂

Źródło: abea.gr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *